Cooling hűsítő sapka nedvszívó, hűtő és szárító tulajdonságokkal, mely hűvösen tarthatja viselőjét akár 8 órán keresztül - másnapi kiszállítással Megnézem Bezár

Ajánlott termékek

Ajánlott keresés

Mit jelent az antisztatikus?

2025. június 26.

Amit a statikus elektromosság elleni védelemről tudni kell

A mindennapi munkavégzés során számtalan veszélyforrás leselkedik ránk – ezek közül az egyik kevésbé látványos, ám annál alattomosabb jelenség a statikus elektromosság. Bár elsőre ártalmatlannak tűnhet egy-egy apró szikra vagy áramütés, bizonyos iparágakban – például vegyipar, elektronikai gyártás, logisztika vagy éppen raktározás – komoly üzembiztonsági és munkavédelmi kockázatot jelenthet. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy tisztában legyünk azzal, mit jelent az, hogy antisztatikus, és hogyan védi meg a dolgozókat az ebből fakadó problémáktól.

Munkaruházat egy helyről!

Mi is az a statikus elektromosság?

Statikus elektromosság akkor keletkezik, amikor két különböző anyag súrlódik egymáshoz, például járás közben a talpunk és a padló között. Ez elektronok felhalmozódásához vezethet a testen vagy egy adott tárgyon – amint ez a töltés kisül, szikraképződés vagy akár elektromos kisülés következhet be. Egy átlagos irodai környezetben ez legfeljebb kellemetlenség, de egy gyúlékony anyagokat kezelő üzemben robbanásveszélyt is jelenthet.

Antisztatikus bevonatok – védelem a felületeken

Az antisztatikus bevonatok elsődleges célja, hogy meggátolják a statikus elektromosság felhalmozódását a különböző felületeken. Ezeket gyakran alkalmazzák olyan ipari környezetekben, ahol a gyakori mozgás, súrlódás vagy porosodás miatt megnő a statikus töltések kialakulásának esélye – például műanyag feldolgozás, textilipar vagy tisztaterek esetében.

Az ilyen típusú bevonatok nemcsak a berendezések védelmét szolgálják, hanem hozzájárulnak az alkatrészek élettartamának meghosszabbításához is. Az antisztatikus rétegek segítenek megakadályozni a porszemcsék és egyéb szennyeződések megtapadását, ezáltal csökkentve a selejtarányt és növelve a termékminőséget – ami a gyártóknak nemcsak biztonságot, hanem gazdasági előnyt is jelent.

Antisztatikus ruházat – nem látszik, de életet menthet

Az antisztatikus munkaruházat lényege, hogy megakadályozza a statikus töltések felhalmozódását és hirtelen kisülését a dolgozók testén. Ez különösen fontos azokban a munkakörnyezetekben, ahol oldószerekkel, üzemanyaggal vagy egyéb gyúlékony anyagokkal dolgoznak.

Munkaruházat egy helyről!

A legtöbb antisztatikus ruházat nemcsak külső rétegként véd, hanem az alá felvett rétegek is kulcsszerepet játszanak. Például egy antisztatikus alsóruházat vagy antisztatikus aláöltözet közvetlenül a bőrön semlegesíti a töltések képződését, így csökkentve a kisülés esélyét. Az ilyen rétegek különösen hasznosak olyan munkakörnyezetekben, ahol intenzív a fizikai aktivitás, és ezzel együtt fokozott a súrlódás is – például logisztikai központokban, csomagolóüzemekben vagy autóipari szerelősorokon.

Antisztatikus lábvédelem – a biztonság az alapoktól kezdődik

Az antisztatikus védőlábbelik szerepe szintén kiemelkedő. Ezeket úgy tervezik, hogy folyamatosan elvezessék a testen felhalmozódott töltéseket a talaj felé, ezáltal megakadályozva a szikraképződést. Ez a tulajdonság különösen fontos a robbanásveszélyes vagy tűzveszélyes anyagokkal dolgozó területeken – például raktárakban, festőüzemekben, laboratóriumokban vagy üzemanyagtöltő állomásokon.

Munkaruházat egy helyről!

Az antisztatikus lábbelik az EN ISO 20345 szabvány előírásainak megfelelően 0,1 MΩ és 1000 MΩ közötti elektromos ellenállással rendelkeznek. Ez az érték elegendő a statikus elektromosság biztonságos elvezetéséhez, ugyanakkor nem nyújt védelmet az elektromos áramütéssel szemben – erre a célra elektromos szigetelésű védőlábbelik szükségesek.

A legtöbb antisztatikus cipő anyaga poliuretán vagy antisztatikus gumikeverék, amelyek disszipatív (A disszipatív anyagok olyan anyagok, amelyek felületi ellenállása általában 10⁵ – 10⁹ ohm közé esik, így biztonságosan, kontrollált módon vezetik el a töltéseket a föld felé.) tulajdonságokkal rendelkeznek. Emellett a talpbetétek és a talpszerkezet is úgy van kialakítva, hogy biztosítsa a töltések megfelelő elvezetését – anélkül, hogy az viselője ebből bármit is érzékelne.

Összegzés – miért fontos az antisztatikus védelem?

A statikus elektromosság elleni védekezés nem csupán kényelmi szempont: biztonságtechnikai és termelékenységi kérdés is egyben. Az antisztatikus bevonatok, munkaruházatok és munkavédelmi lábbelik egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a dolgozók biztonságban végezhessék munkájukat, miközben a gyártási folyamat zavartalanul és magas minőségben működik.

Ha bizonytalan vagy abban, milyen antisztatikus megoldás lenne megfelelő az adott munkakörnyezethez, érdemes szakértő segítségét kérni, és mindig az adott iparág előírásainak megfelelő termékeket választani.

Bármilyen kérdésed van, szívesen segítünk!

Munkaruha másnapra szolgáltatásunkról a linkre kattintva olvashatsz. 

Kapcsolódó blogbejegyzés: Mi az az ESD?